Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

rozmiar felg i opon do fabii

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  • rozmiar felg i opon do fabii

    Witam
    od niedawna posiadam fabię I z 2005 roku silnik 1,4 74kW, kupiłem ja na felgach w rozmiarze 14 i oponach zimowych 175/65/R14 i przyznam ze trochę śmiesznie to wygląda

    dziś zajrzałem za klapkę wlewu i zobaczyłem to co jest na zdjęciu czyli ze do tej fabii pasują felgi 15 i opona w rozmiarze 195/50 ?

    czy to oznacza że fabrycznie ta fabia wyjechała na drogę właśnie na felgach 15 i oponach 195/50?

    zastanawiam się także co do informacji na klapce wlewu paliwa, czy gdybym na felgę 15 cali dał oponę 185/55 (czyli taką jak do słabszej wersji silnikowej) to względem 195/50 jak była by różnica?

    Poprawcie mnie jeśli się mylę:
    185/55 jest bardziej "baloniasta" czyli bardziej komfortowe prowadzenie ale i większe spalanie, czy tak?
    Ostatnio edytowany przez czupakabra; 41662.

  • #2
    zdj z klapki wlewu paliwa
    Załączone pliki

    Komentarz


    • #3
      Zamieszczone przez czupakabra Zobacz wpis
      oponach zimowych 175/65/R14 i przyznam ze trochę śmiesznie to wygląda
      Ta sama średnica koła, co to fabryczne 165/70/14 - na tym to pewnie wygląda jak na łyżwach

      Ogólnie rzecz biorąc im szerszy laczek tym spalanie większe - kwestia tylko jaki rząd wielkości.
      Skoda Octavia II 1.6 Mint 2008 LPG (@STAG)
      FSO Polonez Caro Plus 1.6 GSi 1999 LPG

      Komentarz


      • #4
        Czy to prawda ze opona o grubszym profilu bardziej "baloniasta" powoduje ze zawieszenie nie dostaje tak bardzo w kość? Jesli tak to 185/55 wydaje sie chyba lepszym wyborem niz 195/50

        Komentarz


        • #5
          Tylko, że w tym przypadku różnica wysokości jest niewielka:
          Rim & Tire Size Calculator. Custom Offsets - Wheel-Size.com

          Profil jest procentem szerokości - więc wychodzi mniej więcej tyle samo.

          Ale poza tym tak, im mniejszy profil, tym jest twardziej - mniej gumy do amortyzowania. Za to auto pewniej się prowadzi. Coś za coś.

          Skoda Octavia II 1.6 Mint 2008 LPG (@STAG)
          FSO Polonez Caro Plus 1.6 GSi 1999 LPG

          Komentarz


          • #6
            Czyli do cywilnej spokojnej jazdy nada sie do fabii zarówno

            195/50/R15 lepsze prowadzenie
            jak i
            185/55/R15 lepszy komfort

            i w zasadzie trzebaby tu pokierowac sie ceną w tym sensie że w którym rozmiarze trafi sie lepsza cena za bardziej markową na oponeo i tak chyba zrobię

            jeszcze mam dwa pytania: jesli chodzi o ekonomie jazdy to roznice będą ale raczej rzedu "po przecinku", prawda? Tylko na korzyść ktorej?

            I dlaczego nalepka na wlewie paliwa bardziej baloniastą oponę rekomenduje do slabszego silnika? Czy to znacze ze 185/55/R15 sprawi ze mocniejszy silnik bedzie miał wiejej koni

            Komentarz


            • #7
              Zamieszczone przez Wronek1
              Czy to na jednej czy drugiej opcji nie poczujesz roznicy. Co innego jakbys chcial zaladowac 17stki i 215/40
              Zatem wszystko jasne, różnice w spalaniu, bezpieczenstwie i komforcie jazdy, przy emeryckiej jeździe jaką ja uprawiam sa praktycznie żadne

              w takim razie trzeba bedzie mi upolować korzystniejszą oferte w stosunku jakość/cena

              dzieki za pomoc

              Komentarz


              • #8
                Zamieszczone przez czupakabra Zobacz wpis
                w takim razie trzeba bedzie mi upolować korzystniejszą oferte w stosunku jakość/cena
                Dokładnie. Dla którego rozmiaru wybrany model będzie tańszy. Też może się okazać, że dany model jest tylko w jednym wymiarze.
                Skoda Octavia II 1.6 Mint 2008 LPG (@STAG)
                FSO Polonez Caro Plus 1.6 GSi 1999 LPG

                Komentarz

                POWRÓT NA GÓRĘ
                Pracuję...
                X